IMPULS

Koło naukowe IMPULS

Zespół IMPULS od kilku lat z powodzeniem zajmuje się projektowaniem i budową łazików marsjańskich. W jego skład wchodzą młodzi ludzie, którzy pasjonują się robotyką, chcą poszerzać swoje horyzonty oraz zdobywać nowe umiejętności. Koło naukowe IMPULS powstało w 2014 roku, w którym odbyła się również pierwsza edycja zawodów European Rover Challenge w Polsce. Nasz pierwszy łazik został zbudowany na te zawody. Zespół liczył wówczas 7 osób. Pierwsza konstrukcja pozwoliła nam zdobyć umiejętności w budowie skomplikowanych układów mechanicznych i elektronicznych oraz ich oprogramowaniu. Zdobyte doświadczenie w pierwszych latach działania koło zaowocowało przy budowie kolejnych wersji łazika, która okazała się najlepsza na świecie. Obecnie w skład zespołu wchodzi 10 osób.

Łazik marsjański jest bardzo zaawansowanym urządzeniem, łączącym wiele dziedzin nauki, m.in.: elektronikę, mechanikę, informatykę, komunikację czy systemy wizyjne. Praca przy takim projekcie wymaga połączenia tych wszystkich dyscyplin naukowych w jedno, co wiąże się z dużym zaangażowaniem oraz wieloma godzinami ciężkiej pracy.

Łazik marsjański został zbudowany w celu udziału zespołu w zawodach międzynarodowych University Rover Challenge w USA oraz European Rover Challenge  w Polsce. Zawody te polegają na sprawdzeniu swojej konstrukcji w 5 konkurencjach: przygotowanie dokumentacji projektowej, zadaniu geologicznym, jeździe autonomicznej, obsłudze panelu operatorskiego oraz pomocy astronaucie w USA/zbieraniu pamięci podręcznej w Polsce. W zawodach tych udział biorą najlepsze uczelnie z całego świata.

Osiągnięcia koła naukowego

W ciągu ostatnich lat zespół kilkukrotnie stawał na podium w  zawodach łazików marsjańskich.

-1 miejsce w  University Rover Challenge w 2019r w  Hanksville

-1 miejsce w European Rover Challenge w 2019r. w Kielcach

-3 miejsce w  University Rover Challenge w 2018r w  Hanksville

-1 miejsce w European Rover Challenge w 2018r. w Starachowicach

-2 miejsce  w European Rover Challenge  w 2016r. w Rzeszowie

-2 miejsce  w European Rover Challenge  w 2014r. w Chęcinach

Opiekun koła

dr hab. inż. P. Łaski,  prof. PŚk, pawell@tu.kielce.pl

KLAKSON

Koło naukowe Klakson

Koło naukowe KLAKSON to najstarsze koło naukowe na Uczelni, działa nieprzerwanie od 1976 roku. Koło zajmuje się propagowaniem motoryzacji ze szczególnym naciskiem na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Organizujemy imprezy skierowane do młodych kierowców np. Zawody o Puchar Dziekana WMiBM czy prezentacje w ramach Święta Kielc.

Naszym członkom oferujemy możliwość rozwoju umiejętności i jednocześnie rozrywki. Organizowane przez koło imprezy dają możliwość podniesienia własnych umiejętności za kierownicą. Tworzenie naszych bolidów daje możliwość multidyscyplinarnego spojrzenia na proces konstruowania w zakresie wykonania poszycia kompozytowego, projektowania i tworzenia układów napędowych i ram. W zakresie tworzenia systemów sterowania elektrycznego współpracujemy z KN Impuls.

Koło Nukowe KLAKSON bierze czynny udział w projektach badawczych prowadzonych na Wydziale Mechatroniki i Budowy Maszyn. Brało udział między innymi w projektach związanych z badaniami zachowań kierowców i ich czasów reakcji oraz w projekcie dotyczącym ryzyk ubezpieczeniowych.

Od 2017 r. w ramach tego koła działa zespół TU Kielce Greenpower. W pierwszym występie nasz bolid elektryczny w roku 2018 w formule F24+ zdobył pierwsze miejsce w Wyścigu II ECO SAFE na Kartodromie w Bydgoszczy, 3 miejsce w Wyścigu LAP RACE w formule F24+ oraz 3 miejsce w Finałowym Wyścigu Greenpower Polska na torze w Poznaniu.

W roku 2019 zbudowano nowy bolid, w pełni nowa autorska konstrukcja. W roku 2019 już dwa nasze bolidy elektryczne zdobyły 1 i 2 miejsca w III Wyścigu ECO SAFE w klasie F24+ na Kartodromie w Bydgoszczy oraz dwukrotnie 3 i 4 miejsce w Wyścigu LAP RACE w formule F24+ oraz w Finałowym Wyścigu Greenpower Polska na torze w Poznaniu. W roku 2020 zaplanowano start w kilku wyścigach: na Kartodromie w Bydgoszczy, Torze Kielce i Torze Poznań. Niestety ze względu na pandemię Covid-19 w roku 2020 wszystkie wyścigi bolidów zostały zawieszone. Następne wyścigi w 2021 r.

Opiekunowie koła

dr hab. inż. Marek Jaśkiewicz, prof. PŚk, m.jaskiewicz@tu.kielce.pl

dr hab. inż. Rafał Jurecki, prof. PŚk, rjurecki@tu.kielce.pl

Skład członków Zarządu Koła

Przewodniczący: Arkadiusz Grzyb (MiBM), arek-grzyb6@wp.pl

Sekretarz: Michał Gruszczyński (MiBM) michalgruszczynski95@gmail.com

KOMPUTEROWE WSPOMAGANIE PROJEKTOWANIA

Koło Naukowe Komputerowe Wspomaganie Projektowania

Koło naukowe zajmuje się doskonaleniem wiedzy i umiejętności swoich członków w projektowaniu w programie SOLIDWORKS. Celem jest uzyskanie certyfikatów SOLIDWORKS na poziomie studenckim i zawodowym oraz uczestniczenie w zawodach dla konstruktorów

 

Naszym członkom oferujemy: dostęp do wspólnych szkoleń przygotowujących do egzaminów certyfikacyjnych, możliwość weryfikacji swoich pomysłów konstruktorskich poprzez dostęp do drukarek 3D.

Osiągnięcia koła naukowego

2011 – pierwsze i piąte miejsca w ogólnopolskim konkursie na najlepszy projekt zrobiony w SOLDWORKS.

2016 – nagroda specjalna za najlepszą symulację komputerową w SOLIDWORKS Simulation.

2018 – pierwsze miejsce w pierwszym ogólnopolskim konkursie Model Mania dla studentów.

2019 – pierwsze, drugie i dwa trzecie miejsca miejsce w drugim ogólnopolskim konkursie Model Mania.

12.2020 – pierwsze i trzecie miejsca indywidualne i pierwsze miejsce zespołowo w pierwszych zawodach konkursu Fast and Studios (Model Mania w trybie on-line).

01.2021 – drugie miejsce indywidualnie i pierwsze zespołowo w drugich zawodach Fast and Studios.

Opiekun koła

dr hab. I.Rokach, prof PŚk,.email: rokach@tu.kielce.pl

Link do strony

PIKSEL

Koło Naukowe PIKSEL

Koło naukowe PIKSEL zajmuje się szeroko pojętą fotografią jak i rejestracją obrazu. Sercem koła jest stworzone przez jego członków Studio Fotograficzne znajdujące się w Sali 115HB. Tam odbywają się spotkania jak i wszelkie projekty fotograficzne.

Naszym członkom oferujemy zdobycie wiedzy związanej z rejestracją i obróbka obrazu. Umiejętności dotyczące posługiwania się aparatem każdego rodzaju. Wiedzę jak zorganizować stanowisko do rejestracji korzystając z różnych warunków oświetleniowych.

Opiekun koła

mgr inż. Hubert Wiśniewski, hubert.w@tu.kielce.pl

Skład członków Zarządu Koła

Przewodniczący   Klaudia Orszulska       email:  orszulska@poczta.fm

Sekretarz               Wojciech Wojtal         email:  wojtalwojciech98@gmail.com

G-CODE

Koło naukowe G-CODE

G-CODE Koło naukowe zajmuje się innowacyjnymi rozwiązaniami w zakresie komputerowego wspomagania projektowania CAD,  komputerowego wspomagania wytwarzania CAM. W ramach działalności koła naukowego G-CODE uczestnicy rozwijają umiejętności z programowania i obsługi obrabiarek CNC, projektowania: narzędzi, uchwytów obróbkowych, podzespołów maszyn i urządzeń oraz projektowania procesów technologicznych  .

Członkowie koła naukowego mają do dyspozycji oprogramowanie CAD/CAM tj.: SolidWorks, EdgeCam, Mastercam, Catia i NX.  W ramach działalności koła jego członkowie maja możliwość korzystania z nowoczesnych obrabiarek sterowanych numerycznie: tokarek CNC ( CTX 310 ECO, CTX ALPHA 500, EMCO EMCOTURN E25 TM) i centrów frezarskich (pięcioosiowe pionowe centra frezarskie: Hermle B 300 i DMU 50 z systemem paletowym, czteroosiowa frezarka Avia VMC800) oraz szlifierki narzędziowej firmy Saacke. Członkowie koła maja również możliwość doskonalenia swoich umiejętności w programowaniu sterowników: FANUC, HEIDENHAIN, SINUMERIC.

Wszystkich chętnych zapraszamy do działalności w G-CODE !!!!!

Opiekunowie koła

Edward Miko emiko@tu.kielce.pl

Łukasz Nowakowski lukasn@tu.kielce.pl

Michał Skrzyniarz skrzyniarzmichal@gmail.com

Piotr Maj pmaj@tu.kielce.pl

LOTNICZE

Lotnicze Koło Naukowe

Głównym celem Koła naukowe jest budowa trenażera lotu obiektem latającym. Konstrukcja symulatora lotu oparta jest na prawdziwym kadłubie szybowca. Celem jest odwzorowanie wnętrza kokpitu tak, aby wpływał na realistyczne doznania podczas szkolenia lotu. Równorzędnie koło naukowe zajmuje się konstrukcjami bezzałogowych aparatów latających.

Naszym członkom oferujemy rozwój i poszerzenie zainteresowań związanych z realizacja różnorodnych projektów i badań w dziedzinie lotnictwa, modelarstwa lotniczego i kosmicznego. Pogłębiania kwalifikacji technicznych i pilotażowych członków koła, organizowanie obozów treningowych, udział w zawodach sportowych, organizowanie wycieczek i seminariów naukowych oraz popularyzacja i wspieranie indywidualnych osiągnięć członków Koła w powyższym zakresie..

Osiągnięcia koła naukowego

  1. Lotnicze Koło Naukowe może poszczycić się pierwszymi osiągnięciami w sporcie lotniczym. W czerwcu 2019 roku Prezes Koła- Grzegorz Socha, zdobył tytuł Vice-mistrza Polski w Akademickich Mistrzostwach Polski na Celność Lądowania.
  2. W sierpniu 2019 r. Grzegorz Socha reprezentując Politechnikę Świętokrzyską i Lotnicze Koło Naukowe, wziął udział w Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów i zajął IX miejsce, kwalifikując się do Szybowcowej Kadry Narodowej Juniorów na rok 2020
  3. W sierpniu 2020 roku Grzegorz Socha zajął X miejsce na Szybowcowych Mistrzostwach Polski Juniorów 2020 reprezentując Lotnicze Koło Naukowe oraz Politechnikę Świętokrzyską

Opiekun koła

dr inż. Łukasz Nocoń,  prof. PŚk, lnocon@tu.kielce.pl

Członkowie zarządu koła

Przewodniczący: Grzegorz Socha (AiR) grzesieks10@op.pl

Wice Prezes: Artur Szumlak (AiR)

Sekretarz: Wojciech Bębacz (AiR)

EXCYMER

Koło naukowe EXCYMER

Koło naukowe EXCYMER jest kołem skupiającym studentów zainteresowanych techniką laserową. Nazwa koła wywodzi się z od szczególnej grupy laserów generujących promieniowanie w zakresie UV (193 do 350 nm) i znajdujących zastosowanie w mikroobróbce a  obecnie również w medycynie. Nazwę tę kilka lat temu wybrali członkowie koła wywodzący się ze specjalności KWTLiP .  Członkami koła mogą być studenci oraz doktoranci każdej ze specjalności na WMiBM ale mile widziani będą również studenci innych wydziałów. Ważne żeby chcieli bliżej poznać lasery i ich możliwości. Dla członków koła oferujemy możliwość uczestnictwa w projektach badawczych realizowanych w CLTM  a także realizacji własnych pomysłów. Istnieje także  możliwość zaplanowania eksperymentalnej pracy dyplomowej inżynierskiej czy magisterskiej. Jesteśmy do tego przygotowani i gotowi do merytorycznej pomocy.   Firma TRUPF renomowany producent laserów organizuje doroczne konkursy dla studentów  polegające na wykonaniu przedmiotów użytkowych z wykorzystaniem techniki laserowej. To jest konkurs nie tylko dla studentów „Wzornictwa przemysłowego” ale dla wszystkich którzy mają polot i młodzieńczą fantazję. Do dyspozycji EXCYMERA w dni spotkań będzie wyposażenie całego Centrum. A jest doprawdy, czym się zająć. Mamy lasery CO2 dużej mocy 6,5 kW. Można na nich ciąć blachy wg zadanego wzoru , spawać, hartować, napawać wszystko w trybie zautomatyzowanym.  Posiadamy unikalny laser pikosekundowy do mikroobróbki,  można nim obrabiać praktycznie wszystkie rodzaje materiałów ze szkłem i tworzywami sztucznymi włącznie. Mikroobróbka laserowa to coś, bez czego nie istnieje nowoczesność, warto się z nią zetknąć. Mamy porozumienie z firmą SPI z Anglii otrzymaliśmy od nich trzy lasery włóknowe, w tym  dwa impulsowe : laser jednomodowy 20W, laser wielomodowy 40W i laser jednomodowy pracy ciągłej 500W. Lasery te własnymi środkami wyposażyliśmy w zasilacze,  skanery i odpowiednie głowice. Dzisiaj są to gotowe stanowiska badawcze czekające na studentów, którzy zechcą się nimi zająć i zabawić się w badacza. Firma SPI zaprasza studentów na wakacyjne praktyki do swojej siedziby w Southampton. Mamy nadzieję, że   pandemia niebawem się skończy a w tym czasie Anglia mimo „brexitu” znajdzie alternatywę  dla Erazmusa. I jeszcze jedno, kołem naukowym zajmują się młodzi pracownicy, którzy są pasjonatami techniki laserowej z którymi łatwo nawiążecie kontakt i którzy z całą pewnością „zarażą” Was zamiłowaniem do laserów.

Są to:

mgr inż. Szymon Tofil –  tofil@tu.kielce.pl

mgr inż. Hubert Danielewski –  hdanielewski@tu.kielce.pl

mgr inż. Krystian Mulczyk  –  kmulczyk@tu.kielce.pl

mgr inż. Grzegorz Witkowski – gwitkowski@tu.kielce.pl

Zapraszamy serdecznie

Opiekun koła

Link do strony

http://www.excymer.tu.kielce.pl     ( w opracowaniu)

wcześniejsze działania koła

https://www.facebook.com/excimerplasma/

KOMPOZYTARIUM

Koło Naukowe "Kompozytarium"

Studenckie Koła Naukowe (SKN „Kompozytarium”) stwarza możliwość rozwoju wiedzy i umiejętności w zakresie technologii i wytwarzania nowoczesnych materiałów kompozytowych (szczególnie o osnowie polimerowej poprzez znalezieniem odpowiedniego wzmocnienia, żywicy wraz z optymalnym systemem utwardzających w formach zamkniętych jak RTM, L-RTM, infuzja,) oraz modelowania właściwości wytrzymałościowych. SKN „Kompozytarium” ma na celu uczyć i poszerzać umiejętności pracy z komponentami o osnowie polimerowej. Cenną cechą kompozytów (którą można udoskonalać w wyniku przygotowania systemu utwardzającego) jest możliwość projektowania ich struktury w kierunku uzyskania złożonych właściwości (kompozyty hybrydowe, kanapkowe tzw. sondwich, warstwowe,…), co pozwala na szerokie zastosowanie ich we współczesnej technice i powoduje dalszy dynamiczny ich rozwój.

Naszym członkom oferujemy:

  1. Spotkania i dyskusje członków.
  2. Cykliczne spotkania szkoleniowe.
  3. Udział członków w badaniach teoretycznych i doświadczalnych prowadzonych przez katedry.
  4. Organizowanie wykładów, seminariów, warsztatów związanych z celami koła oraz udział w podobnych inicjatywach organizowanych przez inne podmioty.
  5. Organizowanie wyjazdów badawczo-szkoleniowych związanych z tematyką poruszaną w kole.
  6. Kontakt z podobnymi organizacjami oraz środowiskiem praktyków i teoretyków działających w zakresie wytwarzania (formowania) kompozytów szczególnie o osnowie polimerowej.

Osiągnięcia

SKN „Kompozytarium powstałe w grudniu 2019 nawiązało współprace z firmą Synkom – ANSYS Channel Partner w ramach programu „Ansys Academic Program”, co pozwoliło członkom SKN skorzystanie z bezpłatnego z programu Ansys i czerwcowego cyklu szkoleń online pod nazwą „Letnia Akademia Symulacji” (https://symkom.pl/letnia-akademia-symulacji/. Należy wspomnieć o współpracy z firmą produkującą komponenty o osnowie polimerowej „Rymatex” oraz w realizacji jednego z zadań zespołu TU Kielce Greenpower  (w Kole Naukowym „Klakson”), jakim była budowa poszycia kompozytowego dla bolida z napędem elektrycznym.

Opiekun koła

Dr hab. inż. Rafał Chatys, prof. PŚk, chatys@tu.kielce.pl

Członkowie zarządu koła

Przewodniczący                     Piotr Zagulski         e-mail: piotrzagulski1993@gmail.com

Vice-przewodniczący              Mateusz Czerw      e-mail: Thebest089@wp.pl

Sekretarz                                 Grzegorz Socha   e-mail: Grzesieks10@op.com